Biesiada Niepodległości z Hubertusem – duma i radość!

Z okazji 105 rocznicy Święta Niepodległości, jako grupa społeczna Łomianki to My, postanowiliśmy zorganizować dla mieszkańców coś wyjątkowego. Uroczystości patriotyczne połączyliśmy z jednym z największych wydarzeń w kalendarzu jeździeckim – Hubertusem. Liczyliśmy na zaangażowanie mieszkańców, jednak efekt przerósł nasze oczekiwania, napawając nas  dumą i radością.

Rozpoczęliśmy wydarzenie spotykając się pod Centrum Kultury w Łomiankach, skąd na specjalnie przygotowanych wozach, przystrojonych we flagi,  przejeżdżaliśmy ulicami Łomianek na polanę gdzie odbyła się „Gonitwa za lisem”. To tradycyjny bieg myśliwski na cześć św. Huberta, który jest patronem jeźdźców, leśników i myśliwych. Bieg ten zazwyczaj rozpoczyna się wspólnym przejazdem konnym, następnie jeździec oznaczony lisią kitą ucieka klucząc po wyznaczonym terenie gonitwy. Zwycięzcą zostaje ten, komu uda się „złapać lisa” – czyli zerwać lisią kitę. Udało nam się zorganizować dwie gonitwy, jedna w kłusie druga już w nieco bardziej zaawansowanej formie, czyli galopie. Po zakończeniu wyścigu oraz wręczeniu nagród, wspólnie udaliśmy się pieszo do miejsca docelowego – Stajni Lider. Podczas spaceru razem z mieszkańcami odsłuchaliśmy pieśni patriotycznie i dumnie maszerowaliśmy z flagą w rękach.

Na miejscu czekały na nas niesamowite gry i zabawy. Dla najmłodszych patriotyczne malowanie buziek oraz poszukiwanie „małych lisków” – czyli fantów ukrytych na terenie stajni, a uśmiech i radość dzieci była bezcenna. Można było również posilić się przy grillu oraz napić ciepłej herbaty. Koło godziny 15:00 przy pomocy zastępu harcerzy i zuchów rozpaliliśmy ogromne ognisko. Wtedy też śpiewaliśmy pieśni patriotyczne a akompaniował nam zespół muzyczny. Na koniec organizowaliśmy zawody hobby horse, które w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Polegają na jeździe na kukiełkowym koniku, składającym się z kija i głowy konia. Można na nim skakać przez przeszkody, biec na czas – a przede wszystkim dobrze się bawić.

Wszystko odbywało się w cudownej atmosferze, jednak nie udałoby się to bez wsparcia wyjątkowych osób: Marek Zielski, Krzysztof Skarbek, Przemysław Bekasiewicz, Hufiec ZHP Nowy Dwór Mazowiecki, Szczep 462 DHiGZ w Łomiankach im. Batalionu „Zośka”, Szczep 444 DHiGZ w Łomiankach, Fundacja Byka za Rogi, Filmowa Stajnia Treningowa, Stajnia Primastella, Stajnia Lider, Klub Wiejski Wilczeniec, Stajnia nad Wisłą, Salon Jeździecki Halter, Liderówka Gospodarstwo Agroturystyczne oraz zespołowi muzycznemu: Kinga Nozdryń-Płotnicka i Marta Gradus z córkami.

Bardzo Wam dziękujemy! Jesteśmy wzruszeni i bardzo szczęśliwi za zaangażowanie. To pokazuje jak współpracą i serdecznością można osiągnąć wiele. Brawo Łomianki!

Wspólnie możemy więcej!

Zespół Łomianki to My.  

Scroll to Top