Udało się! Wspólnie posadziliśmy piękny las!

Zdajemy sobie sprawę jak ważna w obecnych czasach jest walka o klimat. Chcemy wspierać środowisko naturalne, oraz zachować bioróżnorodność. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo wiele. Pokazaliśmy to w piątek 20 października 2023 r., kiedy to z grupą około 20 osób zasadziliśmy ponad 700 drzew – i to w 1,5h! Pomimo deszczu i chłodu, z uśmiechem na twarzach zakasaliśmy rękawy biorąc się do pracy.  Młode sadzonki drzew z którymi mieliśmy przyjemność obcować to modrzew i lipa. Wyhodowane zostały w szkółce kontenerowej „Skierdy” Nadleśnictwa Jabłonna, ukorzenione, w bryłce z odpowiednim zasobem minerałów aby miały realną szansę na przeżycie.

Duża część z nas nie miała doświadczenia oraz wystarczającej wiedzy w sadzeniu młodego lasu. Tu z pomocą przyszedł Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna – Pan Paweł Szymański. Na początku obejrzeliśmy powierzchnię przeznaczoną do nasadzeń drzew leśnych. Nadleśniczy opowiedział nam całą historię i wytłumaczył krok po kroku co robić,  następnie przeprowadził instruktaż sadzeniowy. Korzystaliśmy przy sadzeniu z dwóch rodzajów kosturów. Zakończone cylindrycznym kształtem po wbiciu w ziemię kostur robił idealną jamkę pod określoną sadzonkę. Dla lipy mniejszą, a dla modrzewia o wiele większą. Otrzymaliśmy wytyczne co do odległości sadzonek oraz informacje jak je rozmieścić – zaskakujące było to, że sadziliśmy między modrzewiami lipy. Żeby nie było! Każdą sadzonkę posadziliśmy zielonym do góry!

Sadziliśmy las w Nadleśnictwie Jabłonna. A dlaczego akurat tam? Niewiele osób wie, że Nadleśnictwo Jabłonna swoim zasięgiem administracyjnym sięga granic Gminy Łomianki. Dlatego właśnie wybraliśmy to miejsce, aby wspierać lokalne działania na rzecz powiększania areału leśnego. Mamy nadzieję, że następna akcja sadzenia lasu czy pojedynczych drzew odbędzie się już na terenie Gminy Łomianki. Bardzo byśmy tego chcieli!

W trakcie sadzenia było wiele okazji do wymiany poglądów, dyskusji o lesie, rozmów o tym, ile z tych sadzonek przeżyje (około 90-95%) oraz kiedy można wrócić, żeby zobaczyć jak rosną. Podzieleni na dwuosobowe zespoły, w pocie czoła, z uśmiechem na twarzy oraz głębokim przekonaniem o słuszności tego co robimy – posadziliśmy lipę drobnolistną oraz modrzewia europejskiego. Na koniec w formie nagrody, wspólnie ogrzaliśmy się przy gorącej herbacie i zajadając ciasteczka podziwialiśmy efekty naszej pracy.

Pamiętajmy, że sadząc nawet jedno małe drzewko wspieramy naturę. Drzewa, które posadziliśmy będą służyły okolicznym mieszkańcom jeszcze przez wiele lat. Łomiankom świeżym i zdrowym powietrzem, które z całą pewnością przywieje do nas wiatr. Mieszkańcy Łomianek są super, Łomianki to MY!Chcesz zobaczyć resztę zdjęć z sadzenia?

Sprawdź galerię


Scroll to Top