Pamięć i zaduma – szlakiem zniczy na cmentarzu Palmiry

Ku pamięci  zmarłych, przy okazji Dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego, w imieniu grupy społecznej „Łomianki to My” udaliśmy się na cmentarze aby zapalić znicze. Odwiedziliśmy groby znanych osób takich jak: Janusza Kusocińskiego  (lekkoatleta, złoty medalista olimpijski)  czy Macieja Rataja (polski polityk, Marszałek Sejmu).  Rozpoczęliśmy podróż od cmentarza w Palmirach, aby uczcić pamięć żołnierzy, którzy zginęli walcząc za ojczyznę.  Jest on nam szczególnie bliski, traktujemy go  jako symbol  pamięci narodowej. Cmentarz został zbudowany w 1948 roku i są pochowane tam ofiary masowych egzekucji, które  wcześniej znajdowały się w zbiorowych mogiłach. To miejsce jest świadectwem wielkich zbrodni nazistów. Cmentarz –mauzoleum, gdzie ponad 2 tysiące Polaków poniosło śmierć w latach 1939 – 1943. Jednocześnie jako miejsce położone w środku lasu, z wszechobecną ciszą, pozwala zatrzymać się na chwilę, zadumać  i zastanowić nad całym złem świata.

Następnie odwiedziliśmy Cmentarz Parafialny w Łomnej. Zbudowany w XIX w. Na terenie cmentarza pochowani są wierni parafii Łomna oraz mieszkańcy okolicznych wsi takich jak: Dziekanów Nowy, Dziekanów Polski i Sadowa. Tu również czcimy pamięć żołnierzy, którzy zginęli walcząc za ojczyznę. Nie mogliśmy pominąć grobów na których z różnych przyczyn nie pojawiła się żadna ze świec, mimo upływu czasu i braku bliskich uważamy, że w taki podniosły dzień każdemu należy się modlitwa i symboliczne światełko. 

Ostatnim miejscem które odwiedziliśmy, był cmentarz w Kiełpinie, który składa się z  cmentarza parafialnego (zwany potocznie starym)  i komunalnego (zwanym nowym). Stara część cmentarza założona została w 1820 roku i początkowo była nekropolią dwuwyznaniową parafian kościoła rzymskokatolickiego oraz protestantów. Ze względu na liczne bitwy, jakie miały miejsce na  naszych terenach w czasie II Wojny Światowej, na cmentarzu tym znajdują się także groby żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Ludowego Wojska Polskiego oraz cywilnych ofiar Wojny. Od 1989 roku, stara część cmentarza wpisana jest do rejestru zabytków. W związku z tym, że cmentarz ten jest głównym miejscem, w którym chowani są zmarli z obszaru naszej Gminy, modliliśmy się i odwiedziliśmy groby osób zasłużonych dla naszej Łomiankowskiej Społeczności.

W Dniu Zadusznym mieliśmy zaszczyt wziąć udział w XXIII Marszu do Palmir, którego celem było kształtowanie wartości patriotycznych i oddanie czci poległym w Palmirach. Dodatkowym elementem były modlitwy o pokój w Ukrainie. Kilkunastokilometrowy spacer w ciemności przez las, który był świadkiem tak wielu wydarzeń historycznych, był niesamowitym zakończeniem okresu pełnego wspomnień i refleksji. Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ pogoda dopisała i mogliśmy również delektować się piękną polską jesienią. W Marszu  udział wzięło 50 osób w różnym wieku. Były wspólne śpiewy i modlitwy. Na trasie przemarszu, mieliśmy kilka przystanków, gdzie witali nas okoliczni Proboszczowie.

Po przybyciu na miejsce usłyszeliśmy historie o niektórych zmarłych pochowanych na Palmirach. Na zakończenie, czekały na nas miłe niespodzianki. Najmłodsi uczestnicy dostali prezenty w postaci zestawów LEGO, a każdy mógł skosztować pyszną pizzę dostarczoną przez jedną z Łomiankowskich pizzerii. Bezpieczny powrót do domu zapewnił nam autokar, którego podstawienie sfinansował Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Jarosław Białobrzeski

Scroll to Top